Co to peeling enzymatyczny i jak działa?
Peeling enzymatyczny jest polecany dla osób z cerą wrażliwą, suchą, naczynkową, trądzikową czy dojrzałą. Również rekomendowany jest w przypadku cery tłustej czy mieszanej z zatkanymi porami. Delikatna forma złuszczania naskórka to peeling enzymatyczny. Opiera się na enzymach z owoców. Możesz go wykonać samodzielnie lub skorzystać z usług kosmetyczki.
Jakie są rodzaje enzymów w peelingach?
Peeling enzymatyczny do skóry głowy opiera się na następujących składnikach:
bromelaina – otrzymywana z ananasa. Wygładza i złuszcza,
papaina – uzyskiwana z owoców papai. Rozjaśnia przebarwienia posłoneczne i blizny po trądziku,
aktynidyna – pozyskiwane z owoców kiwi. Dochodzi do złuszczania martwych komórek naskórka,
ficyna – z miąższu fig,
arbutyna – z borówki bruszwicy, mącznicy lekarskiej o działaniu rozjaśniającym przebarwienia, kojącym podrażnienia skórne czy antybakteryjnym,
z mango – wpływa na lepszą elastyczność skóry i odnawia ją,
keratolina – enzym pochodzenia syntetycznego. Odpowiada za złuszczanie naskórka. Pobudza skórę do odnowy komórek.
Jak stosować peeling enzymatyczny? Działanie i składniki
Zastanawiasz się, co to jest peeling enzymatyczny? Jest to peeling chemiczny, który działa na powierzchni skóry. Wchłaniany jest przez skórę na 0,5 milimetrów w jej głąb. Może być wykonywany samodzielnie lub w salonach kosmetycznych.
Do głównych składników aktywnych eksfoliacji należą enzymy, które mają właściwości protoelityczne. Odpowiadają one za niszczenie białek, które znajdują się na przykład w zrogowaciałych komórkach naskórka. Enzymy, które są nanoszone na cerę, przyspieszają naturalny proces odnowy skóry. Złuszczają niepotrzebną warstwę rogową i rozpuszczają ją. Istotne jest to, że nie przyczyniają się do niszczenia żywych komórek. Są one łagodniejsze od peelingów chemicznych zawierających kwasy organiczne.
Enzymy stosowane w peelingu działają podobnie do proteazy. Mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Jeśli chodzi o naturalne enzymy, które stosuje się do eksfoliacji to:
papaina,
bromelaina,
aktynidyna,
arbutyna.
Oprócz tego używane są proteazy pochodzenia zwierzęcego. Są to między innymi pepsyna i trypsyna, jak również pochodzenia bakteryjnego, a więc subtylizyna. Z kolei enzym uzyskiwany syntetycznie to keratolina. Poza tym ważne są wyciągi roślinne, antyoksydanty, witaminy, prowitaminy, olejki, substancje zmiękczające i nawilżające skórę.
W jaki sposób wykonuje się peeling enzymatyczny?
Zabieg peelingu enzymatycznego powinien być poprzedzony oceną stanu skóry. Wtedy łatwiej jest dobrać do niej kosmetyk. Istnieją różne przeciwwskazania. Zaliczają się do nich:
stany zapalne,
zmiany skórne – trądzik, alergie, infekcje bakteryjne czy opryszczka,
zadrapania i rany.
Aby ustrzec się alergii, warto zrobić próbę na skórze. Zabieg rozpoczyna się nałożeniem preparatu na suchą lub lekko wilgotną skórę. Unika się przy tym aplikacji w okolicach oczu czy ust. Może to wywołać podrażnienia. Następnie wykonuje się delikatny masaż – wtedy peeling będzie się wchłaniał. Potem odczekuje się kilka minut. Później zmywa się peeling letnią wodą. Co ciekawe, efekty widać od razu. W celu poprawy efektu aplikuje się na skórę ampułkę lub krem.
Oznacza to, że peeling enzymatyczny powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb danej cery. Pamiętaj, że wszelkie zabiegi kosmetyczne powinieneś skonsultować z dermatologiem. Gdy dojdzie do pieczenia lub świądu, zmień preparat. Po zabiegu kosmetycznym może dojść do nieznacznego zaczerwienienia. Stanowi to naturalną reakcję skóry – jeśli się przedłuża, to może oznaczać reakcję alergiczną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana